Jak to u nás vypadá

Ubytování

Domov pro seniory disponuje jednolůžkovými (obsazují se již ubytovanými klienty, kteří jsou vedeni v pořadníku žadatelů o jednolůžkový pokoj, který vedou sociální pracovnice), dvoulůžkovými, třílůžkovými a manželskými pokoji. Většina dvoulůžkových a jednolůžkových pokojů tvoří buňku, ke které přísluší WC a umývadlo, u některých je sprchový kout a balkon. Na každém oddělení jsou na chodbách koupelny a sprchové kouty. Pokoje jsou vybaveny polohovacími postelemi, dle potřeby a se souhlasem klienta bočními zábranami, vzpřimovacími hrazdami, nočním stolkem, jídelním stolem, židlemi, vestavěnými skříněmi. Pokoj je možno doplnit drobnými předměty (poličky, obrázky), televizí, rádiem (poplatky si hradí klient). V případě potřeby má klient k dispozici pojízdný jídelní stolek a WC křeslo.
Domov pro seniory má jeden dvoulůžkový bariatrický pokoj.

Budova

Domov pro seniory Věstonická p. o. je celodenní pobytové zařízení sociálních služeb, které poskytuje sociální služby domov pro seniory (104 lůžek) a domov se zvláštním režimem (300 lůžek). Služby poskytujeme od roku 1996 v zařízení, jehož zřizovatelem je statutární město Brno. Klientům nabízíme ubytování, celodenní stravu, úklid, ošetřovatelskou, zdravotní, aktivizační a rehabilitační péči. Součástí domova je vlastní kuchyně, lékařské ordinace (vč. zubařské), místnosti s vybavením pro rehabilitaci a aktivizaci, kaple, kinosál, knihovna a rozsáhlá zahrada. Posláním domova pro seniory je poskytnout bezpečné, důstojné a spokojené prostředí občanům, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a z důvodu stáří či pro trvalé změny zdravotního stavu mají sníženou soběstačnost a potřebují pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby, jež jim nemůže být zajištěna členy rodiny v domácím prostředí nebo jinými službami terénní péče.
Sociální služby jsou poskytovány pouze tomu, komu jsou určeny a jen v odpovídajícím rozsahu v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a to pouze osobám v nepříznivé sociální situaci, které nejsou schopny svou situaci řešit vlastními silami nebo za pomoci blízkých osob a dalších zdrojů (např. terénní a ambulantní).

Zahrada

Domov pro seniory je umístěn v rozlehlé zahradě. Součástí zahrady je rybníček s rybkami, posezení pod pergolami, truhlíky pro pěstování bylin, květin a drobných plodů (jahody, rajčata). Posilovací stroje zde slouží k protažení unavených končetin. V zahradě je také umístěna venkovní hra "Člověče, nezlob se...", ruské kuželky a hřiště pro petanque. Jsou zde pořádány různé kulturní akce, např. tradiční hody, turnaj v petanque, Věstonický pětiboj, sportovní hry, setkání s různými zvířaty, opékání buřtů...
Jsou zde také vysazeny drobné bobulové keře (rybíz, angrešt, josta) a vybudovány dvě bylinkové spirály. Součástí zahrady jsou i domečky pro kočky, které v zahradě a blízkém okolí žijí. V zahradě je umístěn hmatový chodníček a najdete zde také truhlíky, které obhospodařují mladé rodiny z Vinohrad –
Komunitní zahradu pod ořechem.
S bylinami a plody, které klienti v zahradě vypěstují, pracují v zahradní terapii. Vyrábí různé masti, marmelády, omáčky k masu, čaje a jiné produkty. Věnují se také teorii šetrného pěstování, seznamují se s historií a různými druhy léčivých darů naší zahrady. Spolupracujeme s Lipkou. Zahradní terapie se těší u našich klientů velké oblibě. 

Materiální zabezpečení

top