Cena Václava Bendy – Křišťálové srdce pro rok 2024
Ústav pro studium totalitních režimů tradičně oceňuje činnost a statečné postoje výrazných osobností při hájení svobody, demokracie a lidských práv. Ceny
Ústavu pro studium totalitních režimů se udělují od roku 2009 jako
Cena Václava Bendy. Tato cena nese jméno významného disidenta, křesťanského politika a politického vězně, který nikdy nevzdal boj za svobodu a křesťanské hodnoty. Doktor Václav Benda svou odvážnou činností jak v období komunistické totality, tak i po listopadu 1989, dláždil cestu k tomu, aby Ústav pro studium totalitních režimů vznikl.
Cena může být udělena za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické totality, činy při hájení hodnot svobody, demokracie a lidských práv, výrazný přínos historické vědě při poznávání soudobých dějin či mimořádný počin v oblasti udržování paměti dějin 20. století. Cena může být udělena jak žijícím občanům, tak také in memoriam.
Od vzniku této ceny byla udělena 201 osobnostem. O udělení ceny rozhoduje poradní kolegium, jmenované ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.
Za rok 2024 byli oceněni například bývalý prezident Václav Havel, politik Petr Pithart, pedagog a diplomat Martin Palouš, sociolog Fedor Gál, předsedkyně Konfederace politických vězňů Milena Blatná a další osobnosti.
Cenu Václava Bendy a Křišťálové srdce obdržela spolu s dalšími šestnácti laureáty také naše klientka paní Božena Pištěláková.
Paní Pištěláková se narodila do rodiny Novákových, která žila na statku v obci Boršov u Kyjova. Jako mladá žena se seznámila s Josefem Cichrou, který se po převratu v roce 1948 podílel na odboji proti komunistickému režimu. Na začátku padesátých let „Jožkovi“ opakovaně pomohla s ukrýváním osob, které hledala Státní bezpečnost. Na rodinném statku v Boršově našel bezpečný azyl například Jan Hochman, člen katolické protirežimní organizace Zvon, nebo legendární kurýr a politický vězeň Štěpán Gavenda, který se k Novákovým uchýlil mimo jiné po svém útěku z komunistické věznice v Leopoldově. V roce 1952 byl Gavenda za dramatických okolností znovu dopaden a během výpovědí prozradil i svůj úkryt u Novákových, což po nátlaku vyšetřovatelů potvrdila i Cichrova sestra Marie. V březnu 1954 tak byla Božena Pištěláková odsouzena za velezradu k osmiletému trestu. Prošla věznicemi v Uherském Hradišti a slovenských Želiezovcích. Po amnestii v roce 1959 se vrátila do rodného Boršova, z kádrových důvodů ale nenašla kvalifikovanou práci – nejdříve sázela stromy v lese, poté až do důchodu pracovala jako dělnice v nábytkářské firmě. Na důchod se s manželem odstěhovali do Brna.
V současné době o paní Pištělákovou pečujeme v našem domově pro seniory a jsme rádi, že jsme spolu s ní a její rodinou mohli oslavit její významné životní jubileum.
Zdroj:
Ústav pro studium totalitních režimů, Zprávy České televize ze dne 28. 1. 2025
Mgr. Eliška Hradilová, DiS.